ژله

ژله

خواص ژله

ژله یا لرزانک نوعی دسر و فرآورده کلاژن است که به عنوان ژلاتین نیز شناخته می شود.ژله اولین بار در قرن 18 م ودر کتاب هنر اشپزی هانا گلاس منتشر شد.در حال حاظر ژله بیشتر به صورت پودر ژله یافت می شود.این ماده حاوی پروتیین می باشد.بنابر ا.ین مصرف ژله بسیار مفید است.وقتی فردی به غذای سالم فکر می کند، ژله ممکن است یکی از اولین چیزهایی نباشد که به ذهن می رسد. اما ژله بیشتر از یک میان وعده پیش پا افتاده اهمیت دارد و دارای خواص قابل توجهی است .ژله از جوشیده شدن استخوان های حیوانات ، غضروف و پوست آنها برای استخراج کلاژن درست شده است. کلاژن نوعی پروتیین فیبری است که ماهیچه ها، استخوان ها و پوست حیوانات را به هم متصل می کند.مزایا و خواص ژله برای مفاصل بسیار زیاد است به حدی که پزشکان متخصص استخوان به خوردن ژله برای سلامتی و کارکردبهتر بدن توصیه می کنند.

. ژله برای بهبود سلامت پوست

با توجه به این که در ترکیبات ژله، ژلاتین به کار رفته است.  در سلامت و جوانسازی پوست نقش بسیار اساسی دارد.

با بالا رفتن سن تمامی افراد، پوست به مرور کلاژن طبیعی خود را از دست می دهد و افتادگی پوست را برای فرد به همراه دارد. این امر در نهایت منجر به ایجاد چین و چروک بر روی پوست خواهد شد.

ژلاتین موجود در ژله با دارا بودن کلاژن راهی طبیعی و بدون ضرر برای اصلاح و بهبود ظاهر پوست در فرد در بازه زمانی نسبتا کوتاه است. همچنین تاثیر بیشتری در مقایسه با استفاده از کرم ضد چین و چروک برای پوست دارد.

کمک ژله به عملکرد دستگاه گوارش

ژلاتین با توجه به سازو کارهای ویژه‌ ای کمک بسیار زیادی به هضم غذا خواهد کرد. گلایسین موجود در پودر ژلاتین در به وجود آمدن بافت پوششی سالم در معده نقش اساسی دارد.

علاوه برآن در تحریک و ایجاد شیره معده و به تسهیل راحت ‌ترهضم غذا کمک خواهد کرد. در مواردی که آنزیم گوارشی به میزان مناسب وجود نداشته باشد، سبب بروز مشکلات در دستگاه گوارشی فرد خواهد شد. (سبب ریفلاکس و برگشت اسید خواهد بود.)

ژلاتین با برقراری اتصال با مولکول‌ های آب به حرکت مناسب غذا توسط دستگاه گوارش کمک خواهد کرد.

تسکین درد مفاصل از خواص مصرف ژله

بررسی ها و تحقیقات گوناگون نشان می‌ دهد که مصرف اصولی ژلاتین یکی از راه‌ های درمانی در بیماری های استخوانی و مفصلی همانند آرتروز است. این بیماری زمانی رخ می ‌دهد که غضروف بین مفاصل از بین رفته باشد. در نهایت سبب درد و سفتی در آن ناحیه مفصل می‌ شود.

طی تحقیقات صورت گرفته به 80 نفر از داوطلبان مبتلا به بیماری آرتروز در بازه زمانی مشخصی، رژیم غذایی دارای ژلاتین داده شد. درد در مفصل این افراد پس از پایان دوره به میزان چشم گیری کاهش یافت.

ژلاتین موجود در غذا به ویژه در ژله تاثیر مثبتی در درمان بیماری‌ های مفاصل و استخوان افراد دارد.

ژله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *